We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Чорна вишита борщівська сорочка або що таке український бренд, перевірений історією

Цей унікальний артефакт української культури давно відомий нашим предкам,а його походження пов’язують з цікавими легендами. За однієї з них, у декількох селах Борщівщини загинули чоловіки від рук татарів. З того часу на згадку про той жахливий день жінки та молоді дівчата поклялися протягом семи століть носити сорочки з чорними нитками. Така традиція тривала аж до XXстоліття.
Інші перекази переповідають дещо іншу історію виникнення такого оздоблення сорочок. Давним-давно жила собі дівчина-красуня з привітною та доброзичливою вдачею. Одного разу у неї закохався коваль, але він був надто пихатим та скупим. Діло вже йшло до весілля, але раптом у село приїхав пан зі своєю дочкою. І молодий парубок, не довго думаючи, почав свататися до тієї панянки.
Бідна дівчина не чекала такої зради і кинула з горя у річку Дністер. Води понесли її, що навіть ніхто не встиг попрощатися з нею. На знак жалоби сільські дівчата почали одягати вишиті сорочки з чорними нитками. Така традиція існує і по сьогоднішній день.
Ще одна легенда розповідає про посуху, яка панувала на українських землях. Дощу не було, незважаючи на благання та молитви селян. Одної ночі старій жінці приснився сон про Божу матір, яка вишивала полотна чорними нитками, додаючи різних візерунків і примовляла: "Якщо закінчу вишивати і змахну вишивкою, скропить дощ землю і зацвітуть на ній жита і квіти". Прокинувшись, жінка разом зі іншими односільчанками вирішила допомогти Божій матері аби прикликати дощ. Робота була клопіткою, навіть відпочити було ніколи. Через деякий час Господь послав рясний дощ, а селяни зібрали багатий врожай.
Що приховують візерунки борщівських сорочок і у чому секрет їхньої краси
Родом з теплого Поділля такі сорочки вирізнялися особливою креативністю створення та увагою до деталей. Під час серпневих жнив вони були надзвичайно актуальними, адже заміняли важкі вовняні запаски та незручні білі гаті (довжелезні штани).
Щодо чоловічих сорочок, то варто відзначити, що крій у них був особливим. Нові орнаменти могли бути доданими, а от шви залишалися незмінними протягом століть. Найчастіше траплялися такі: низинка, гладь, верхоплут, колодки.
Скарбом нації можна сміливо назвати жіночі борщівські сорочки. Їхня краса зачаровує, а орнаменти не залишають байдужими навіть найвибагливіших. На превеликий жаль,технологія такої вишивки була втрачена в середині 60-70 рр. XXстоліття , а деякі зразки були спаленими або викинутими.
Але знайшлися люди, яким вдалося відродити традицію створення таких сорочок і тепер ми можемо помилуватися їхніми творіннями на виставках або в музеях. Зокрема, одними з таких митців є Людмила та Олексій Покусінські, які займалися дослідження автентичності сорочок та збирали інформацію щодо їхнього походження. А у 2012 році з’явилася на світ їхня перша книга “Борщівська народна сорочка”.
Цікаві факти про борщівські вишиванки
- Наші предки завжди вважали їх оберегами від прокльонів та вроків, тому вишивали їх і до весілля, і на будень
- Рукави святкових вишиванок зашивали повністю чорними нитками, але це ніяк не робило сорочку печальною, а навпаки демонструвало ошатність та майстерність і колоритність виконання
- Українські дослідники були вражені, коли виявили сліди трипільської культури на вишиванках. На керамічних виробах були знайдені орнаменти, ідентичні до тих, що використовують для сорочок.
- Можливо, саме вони надихнули українських майстринь на створення нового виду мистецтва?
- Не менш інтригуючим є розтлумачення знаків та візерунків. Наприклад, коло символізує сонце або початок чогось нового. Нескінченність людського життя та нескоренність духу символізують звивисті лінії
Борщівський край справедливо можна назвати батьківщиною дивовижного мистецтва, якому нема аналогів у всьому світі. Воно не лише надихає митців на створення шедеврів, але й викликає зацікавлення в людей, які захоплюються творчістю українців.
Використані матеріали:
https://uamodna.com/a
http://www.megaoberig.com.ua/
https://www.pinterest.com
Categories
Tags