We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Червоні черевички – палкий елемент українського костюму

Думаючи про українку, ми малюємо в нашій уяві вишиту сорочку та спідницю, традиційний головний убір, різний для дівчини та заміжньої жінки. Однак цей образ буде неповним без червоних чобіт – сап’янців. Їх робили з тонкої м’якої шкіри (овечої, лошачої, телячої).
Українське слово «сап’ян» походить від персидського «сакст», що означає «міцний». Сап’янці могли бути декількох кольорів, які отримували з різних рослин: жовті, зелені, але найчастіше – червоні.
Це те, без чого українська дівчина дійсно не могла обійтися. Головним чином, це був атрибут заможних та річ, якою пишалася кожна жінка в Україні.
Бідні дуже довго економили та багато чим жертвували, аби отримати цей омріяний елемент вбрання, хоча б одну пару на всю сім’ю. Їх одягали на свята, ярмарки або просто похизуватися.
Червоні шкіряні чобітки – важливий атрибут національної культури
З цим взуттям пов’язано багато звичаїв. Гадаєте, що український парубок давав обручку, коли освідчувався? Взагалі-то, ні:) Він дарував коханій черевики зі шкіри! Це означало, що він відноситься до неї дуже серйозно. Більш того, наречений мав подарувати таке взуття і своїй майбутній тещі. Таким чином він об’єднував дві родини.
Чоловіки також носили чоботи. На Волині існував цікавий весільний обряд. Наречена роззувала чоловіка, символічно била його ними, активуючи його чоловічу силу та здатність запліднювати, а потім кидала на поріг, щоб задобрити домовика.
Червоне взуття як національний символ: що мається на увазі?
Червоне традиційно означає пристрасть та кохання. Воно також має захисні властивості та протистоїть недобрим очам. На весіллях цей символ співвідносять з калиною, що асоціюється з незайманістю нареченої.
Це взуття говорить про багатство, гарний смак, модні тенденції та було обов’язковим для кожної дівчини. Не випадково Оксана у творі Миколи Гоголя замовила Вакулі привезти їй червоні черевички, «як в самої цариці».
Вони настільки припали до душі, що навіть оспівані в українському фольклорі. Можна побачити, що гламурні звірятка: лисички, зозулі – також це носили. Дитячі книжки та мультфільми проілюстровані саме так.
Сучасні червоні шкіряні чоботи та черевички: елемент жіночого вбрання, що завжди в тренді
Їх дизайн дещо змінювався, але взагалі залишився непідвладним часу. Червоний колір й досі популярний та відмінно поєднує модні тенденції та символічне значення минулого. Кажуть, ми повинні пам’ятати минуле заради майбутнього.
Стосовно моди, минуле також може привнести цікаві ідеї, що можна успішно застосовувати й сьогодні.
Використані матеріали:
http://www.uamodna.com/
https://ru.pinterest.com/
Categories
Tags